به تک سهم خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : دلایل تغییر شرایط دریافت کد بورسی

با عضويت در سايت تک سهم از خدمات ويژه بهره مند شويد

دلایل تغییر شرایط دریافت کد بورسی

تاريخ ارسال پست:
شنبه 10 اسفند 1398
نويسنده:
admin
نظرات :
0
تعداد بازديد:
590

دلایل تغییر شرایط دریافت کد بورسی

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اعلام دلایل تغییر شرایط کد معاملاتی تازه واردان به انتقادات فعالان پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سعید فلاح پور درباره تغییر شرایط صدور کد معاملاتی برای متقاضیان سرمایه گذاری دربازار سهام و شرط سپری شدن یک ماهه و انجام آزمون که موجب انتقاداتی شده به بورس پرس توضیح داد: این تصمیم در راستای ادامه فرهنگ سازی ، اطلاع رسانی و  برنامه سازمان بورس برای توسعه دانش سرمایه گذاری در بازارسرمایه بوده و در آینده هم با نتایج مثبتی همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: شرایط جدید ، مربوط به افرادی است که هنوز وارد بازار نشده و تصمیمی هم برای ورود نگرفته اند . بنابراین جای نگرانی برای فعالان بازار ندارد . از سوی دیگر امکان حضور در عرضه های اولیه برای دریافت کنندگان کد جدید معاملات وجود دارد. این دستورالعمل مربوط به معاملات دیگر سهام است تا افراد تازه وارد با کسب اطلاعات مقدماتی و مهم ، وارد بازارسرمایه شوند .

این مقام مسئول درباره انتقاد برخی فعالان مبنی بر کند شدن جریان ورود نقدینگی به بازارسرمایه و نبود چنین رویه هایی در بورس های دیگر و عامل ریزش امروز شاخص به بورس پرس توضیح داد: اولا" این دستورالعمل شامل فعالان فعلی و قدیمی نمی شود. بنابراین ورود نقدینگی با توجه به ثبت رکورد جدید معاملات 8 هزار میلیارد تومانی سهامداران حقیقی ادامه دارد. از سوی دیگر رویه جدید ، فقط یک بار و طی دوره 30 روزه بوده و بعد از آن جریان ورود نقدینگی متقاضیان جدید حضور در بازار سرمایه ، عادی خواهد شد.

فلاح پور ادامه داد: ورود سرمایه گذاران جدید و نقدینگی مانند شمشیر دو لبه بوده و هرچند این جریان در دوران رونق بازار بسیار خوشایند است اما هنگام رکود هم می تواند با تبعات مخرب و زیان باری همراه باشد. بنابراین واجب بوده و هست که سرمایه گذاران تازه وارد با اطلاع از مختصات بورس و فرابورس و ابزارها ، ریسک ها و فرصت ها و تهدیدهای بازار و... با چشمان باز فعالیت کنند.

وی افزود: در پاسخ به نبود چنین رویه هایی در دیگر بورس هم باید گفت در اکثر بورس های جهان و مخصوصا" بازار سهام آمریکا ، چنین رویه ایی برقرار بوده و همه متقاضیان باید بعد از آموزش مسائل و مباحث مربوطه ، فعالیت کنند.

عضو هیات مدیره سازمان بورس در واکنش به اعلام برخی فعالان مبنی بر اینکه انتشار بدون اطلاع قبلی دستورالعمل جدید کد معاملاتی آن هم در ساعت اولیه امروز ، یکی از عوامل اصلی ریزش بی سابقه و بیش از 19 هزار شاخص است ، تاکید کرد: افت امروز شاخص ربطی به شرایط جدید کد بورسی ندارد و ناشی از عواملی مانند کاهش قیمت های جهانی محصولات ، ریزش بورس های دنیا مخصوصا" افت حدود 10 تا 11 درصدی شاخص های بورس آمریکا ، اثر کرونا و... است.

فلاح پور در مورد علت مستنی شدن خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق های توسط سرمایه گذاران جدید و بدون طی آموزش و زمان یک ماهه هم توضیح داد: این تصمیم ناشی از متنوع بودن صندوق های سرمایه گذاری است . در حالی که عده ایی از سهامداران تازه وارد بدون اطلاع از مخاطرات و عدم اطلاع ، اقدام به خرید یک سهم و یا یک صنعت می کنند.

وی با اشاره به اینکه فعالان بازار می توانند نظرات و پیشنهاداتی برای بهتر شدن رویه جدید اعلام کنند، ادامه داد: کانون کارگزاران بورس طی چند روز آینده اقدام به ارایه جزئیاتی برای برگزاری آزمون و طراحی سوالات و شرایط قبولی و... را ارایه می دهد تا بعد از تصویب توسط هیات مدیره سازمان بورس ، اجرایی شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش