به تک سهم خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : تحلیل کارشناسان جهانی از آینده بازار نفت

با عضويت در سايت تک سهم از خدمات ويژه بهره مند شويد

تحلیل کارشناسان جهانی از آینده بازار نفت

تاريخ ارسال پست:
شنبه 16 آذر 1398
نويسنده:
admin
نظرات :
0
تعداد بازديد:
534

تحلیل کارشناسان جهانی از آینده بازار نفت

در پی تصمیم اوپک به کاهش ۵۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت در روز برای سه ماهه اول ۲۰۲۰، ۷ کارشناس جهانی تحلیلی از این توافق و آینده بازار نفت اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از رویترز، عربستان و روسیه قراردادی را در روز جمعه رهبری کردند که طبق آن اوپک و متحدان متعهد شدند تولید نفت را در سه ماهه اول 2020 بیش از این کاهش دهند تا از عرضه بیش از حد نفت به بازار جلوگیری و از قیمت نفت حمایت شود.

بیش از 20 تولیدکننده توافق کردند تولید نفت را 500 هزار بشکه دیگر در روز کاهش دهند تا به هدف 1.7 میلیون بشکه در روز معادل 1.7 درصد تقاضای نفت جهان برسند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت عربستان گفت: در کل 2.1 میلیون بشکه در روز از تولید نفت کم می شود که عربستان باز هم کمتر از سهمیه طبق قرارداد تولید خواهد کرد.

انتظارات تحلیلگران درباره اثر تصمیم جدید اوپک بر بازار نفت:

آمریتا شن یکی از موسسان انرژی اسپکتس: یک بازار کساد نفت خام، حاشیه سود ضعیف پالایشگاهی، عدم وجود ذخایر مازاد.  عربستان کاملا از این پیامدها آگاه بوده و می داند که باعث یک حساسیت بدبینانه گسترده خواهد شد و خطر کاهش قیمت نفت وجود دارد.

آنها مجبور بودند از قیمت پایین نفت بدون راکد کردن بیشتر بازار حمایت کنند. هدف وزیر نفت جدید عربستان لزوما افزایش قیمت نفت نیست بلکه تعیین یک حداقل قیمت برای نفت در سه ماهه اول 2020 است تا هر گونه ضعف فصلی قیمت را تعدیل کند. عربستان همچنین عقیده دارد اوپک مجبور می شود در نیمه دوم 2020 تولید را افزایش دهد.

فیل فلین تحلیلگر پرایس فیوچرز گروپ: کاهش غیرمنتظره تولید برای حمایت بیشتر از بازار نفت.این کاهش زمانی انجام می شود که تقاضا در بالاترین حد است و ممکن است بر قیمت محصولات نفتی هم تاثیر بگذارد، مخصوصاً روی دیزل سولفور پایین قبل از اجرایی شدن قوانین جدید سازمان بین‌المللی دریانوردی.

اول هنسن سرپرست استراتژیکی کالا در ساکسو بانک: اوپک با توافق کاهش 500 هزار بشکه در روز نسبت به سطح تولید 2018، خود را در شرایط سختی قرار داده است. برای رسیدن به این رقم، فشار بر روی کشورهایی است که بالاتر از  سهمیه تولید کرده بودند. کاهش 500 هزار بشکه در روز از تولید دوررنمای سه ماهه اول 2020 را تغییر نخواهد داد. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، همچنان در این سه ماهه با عرضه مازاد تولید نفت به بازار مواجه خواهیم بود.

فرنک اسپلنبرگر تحلیلگر LBBW: اگر کاهش جدید 500 هزار بشکه ای نمادین باشد آن وقت بازار ناامید خواهد شد و قیمت نفت برنت به کمتر از 60 دلار در هر بشکه می رسد. ولی اگر طبق این قرارداد واقعاً 500 هزار بشکه دیگر از تولید نفت جهان به بازار کم شود، قیمت نفت برنت در حدود 65 دلار ثابت خواهد ماند.

تقاضا در 2020 حدود 900 هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد ولی عرضه قوی‌تر خواهد بود و 800 هزار بشکه در روز مازاد تولید خواهیم داشت.کاهش 500 هزار بشکه در روز دیگر مازاد عرضه را تا 300 هزار بشکه در روز پایین می آورد.

استفان این استراتژیست ارشد بازار آسیا در اکسی تریدر: احتمال تبعیت از این کاهش تولید کم است.موضع محکم عربستان در این اجلاس به سایر شرکت‌ کنندگان این ائتلاف فهماند که عربستان دیگر بار کاهش تولید آنها را به دوش نخواهد کشید.

دنیل بریزمن و کارستن فریتچ تحلیلگران کامرز بانک: خطر کاهش قیمت نفت وجود دارد. با توجه به کاهش تولید خواسته و ناخواسته اعضای اوپک، این گروه ماه ها است بسیار کمتر از حد تصور تولید کرده به عبارت دیگر این تصمیم تغییر چندانی در میزان تولید ایجاد نمی کند.

تصمیماتی که دیروز در اجلاس اوپک گرفته شد،تاثیر چندانی نخواهد داشت. عرضه بیش از حد تولید در سه ماهه اول 2020 بسیار بیشتر از 500 هزار بشکه در روز خواهد بود. هنوز مشخص نیست این افزایش عرضه که در نیمه دوم سال هم ادامه خواهد داشت بدون کاهش تولید چگونه کنترل می شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش