به تک سهم خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : پیش بینی روند شاخص

با عضويت در سايت تک سهم از خدمات ويژه بهره مند شويد

پیش بینی روند شاخص

تاريخ ارسال پست:
شنبه 21 اردیبهشت 1398
نويسنده:
admin
نظرات :
0
تعداد بازديد:
615

پیش بینی روند شاخص

کارشناس بازارهای مالی ضمن تحلیل آخرین وضعیت بورس تهران، بررسی سودآوری شرکت های کالایی و اثر آشفتگی بازارهای جهانی، روند شاخص بر اساس تکرار اتفاقات گذشته را پیش بینی کرد.

شروین شهریاری کارشناس بازارهای مالی در تحلیل آخرین وضعیت بورس تهران اعلام کرد: بازار سهام سرانجام پس از رالی پرشتاب ۲۵ درصدی در سال جاری( تا پایان روز شنبه) به موج سنگین عرضه ها برخورد کرد و با شناسایی سود توسط معامله‌گران کوتاه‌مدت و عقب‌نشینی تقاضا در نهایت افت ۴ درصدی را در مقیاس هفتگی ثبت کرد. به این ترتیب، طبق پیش‌بینی گروهی از کارشناسان رونق پردامنه بورس با وقفه مواجه و بازار به فاز استراحت وارد شد.

اولین افت هفتگی بورس در سال ۹۸

از دیدگاه تکنیکی نیز محدوده ۲۲۳ هزار واحدی شاخص به‌ زعم گروهی از تحلیلگران نموداری، مقارن با مقاومت مهمی در روند صعودی بود که در نهایت مانع از رشد بیشتر بازار در این مقطع شد. در این میان، هرچند رشد و افت های دسته جمعی اخیر سهام، نشانه های مشخصی از روند هیجانی و کمرنگ شدن منطق در رفتار سرمایه گذاران را در بر دارد اما در نهایت، بنا بر اصول حاکم بر رفتار بلند مدت بازار های مالی، سهام قویتر راه خود را جدا می‌کند و بر اساس ظرفیت‌های سودآوری ارزش گذاری خواهند شد.

به رغم احتمال افزایش نوسانات در کوتاه مدت به دلیل تداوم عوامل مثبت موثر بر سودآوری بخش مهمی از شرکت ها نظیر نرخ ارز، مسیر میان مدت بورس تهران تا پایان سال کماکان مثبت ارزیابی می شود هر چند از میزان بازدهی مورد انتظار با توجه به رالی گسترده اخیر کاسته شده است.

عمق اصلاح بازار تا کجاست؟

پیش بینی نوسانات کوتاه مدت بازارهای مالی اگر نگوییم ناممکن، یکی از دشوارترین اقداماتی است که می توان به آن مبادرت کرد. در روندهای متلاطم، این اقدام حتی دشوارتر است چراکه با سیطره عواطف انسانی نظیر طمع و ترس در فرآیند معاملات، امکان پیش بینی پذیری نوسانات به سمت محال میل می کند.

در این وضع تنها مبنای گمانه‌زنی و نه پیش بینی، می تواند اتفاق و شواهد تاریخی باشد یعنی با تطابق شرایط روز با نمونه های مشابه در گذشته یک شبیه‌سازی انجام شود که بیانگر نوع رفتار بازار در صورت تبعیت از الگوی تاریخی خواهد بود.

در چنین شرایطی البته میزان تکرار اتفاقات در گذشته می تواند بر قوت گمانه‌زنی بیفزاید. مطالعه روند شاخص بورس تهران از این منظر از ابتدای دهه ۹۰ نشان می دهد لااقل در سال های ۹۱ ، ۹۴ و ۹۷ بازار سهام با شرایط رونق ناگهانی و پردامنه مواجه شده است. ویژگی مشترک این دوره ها آن است که طی یک مدت کوتاه چند ماهه، شاخص بورس رشد پرشتاب بیش از ۳۰ درصدی را به ثبت رسانده و هر بار با تشکیل یک قله در شاخص وارد فاز اصلاح شده است.

به عبارت دیگر در انتهای این دوره های رونق، شاخص هیچ گاه به صورت تثبیت و خنثی رفتار نکرده بلکه یک دوره نوسان فرسایشی( به طور میانگین چهار ماه) را از سر گذرانده است. ابعاد اصلاح مزبور هم در حد یک چهارم رشد شاخص در فاز رونق، پیش از برخورد به سقف بوده است.

بنابراین اگر بخواهیم گمانه ای بر اساس تکرار روند گذشته در نظر بگیریم، اولا با توجه به رالی ۴۴ درصدی از کف آغاز اسفند ماه، محدوده حمایتی شاخص در محدوده ۲۰۰ هزار واحد خواهد بود و ثانیا به لحاظ زمانی،اصلاحیه حداقل دو ماه به طول خواهد انجامید. بدیهی است این گمانه زنی ها صرفاً بر اساس احتمال تکرار الگوی تاریخی قابل طرح است و فاقد مبنای بنیادی و اقتصادی مستقل است، ضمن آنکه رفتار متفاوت متغیرهای موثر بر سودآوری شرکت‌ها از جمله نرخ ارز، می‌تواند در این پیش‌بینی تغییر ایجاد کند.

انعطاف بیشتر در بورس کالا و سامانه نیما

رصد تحولات در سامانه نیما به سبب تعیین نرخ ارز صادراتی و بورس کالا به دلیل مشخص کردن قیمت های فروش محصولات بخش مهمی از شرکت های بورسی برای سهامداران حائز اهمیت است. مطالعه متغیرها در هر حوزه از شرایط مطلوب موثر و سودآوری شرکت های کالایی حکایت می کند. در همین راستا، نرخ ارز مبنای معاملات کالاهای پتروشیمی در بورس کالا به بیشترین میزان تاریخی( ۹۵۰۰ تومان) رسیده که بیش از ۱۵ درصد از کف بهمن ماه گذشته بیشتر است.

در خصوص نرخ دلار صادراتی شرکت های پتروشیمی در سامانه نیما نیز در مجمع هفته گذشته پتروشیمی زاگرس مطرح شد که مظنه قیمت به ۹۹۰۰ تومان به ازای هر دلار رسیده که باز هم نسبت به نرخ ۸ هزار تومانی چند ماه قبل افزایش مطلوبی را نشان می دهد.

در محصولات فلزی نظیر فولاد و مس اما انعطاف بیشتر بوده و محاسبه قیمت های اخیر محصولات در بورس کالا نشان می دهد نرخ معادل ارز به محدوده ۱۲ هزار تومان به ازای هر دلار نزدیک شده است. بررسی نرخ های مبادلاتی در سامانه نیما نیز حکایت از آن دارد که برای صادر کنندگان غیر پتروشیمی مبادلات با نرخ های نزدیکتر به بازار آزاد میسر شده و مبادلاتی بر این اساس صورت گرفته است.

علاوه بر این ها، آغاز به کار بازار متشکل ارزی نیز این امید را ایجاد کرده تا نرخ ارز مبادلاتی صادرکنندگان به جز پتروشیمی ها طی ساز و کاری به بازار آزاد نزدیک‌تر شود. مجموعه این تحولات گویای آن است که از محل درآمد فروش، شرکت های بزرگ کالامحور و صادرکننده بورس تهران با تحریک عوامل مساعد مواجه اند و این مسئله به رقم آثار تحریم‌ها در مجموع می تواند سیگنال مثبتی از چشم انداز بهبود سودآوری در صنایع مرتبط صادر کند.

آشفتگی بازارهای جهانی از یک توییت

روش نامتعارف دونالد ترامپ مبنی بر اعلام نظرات و دیدگاه ها از دریچه توییتر برای بسیاری از مخاطبان از جمله فعالان بازارهای مالی به یک عادت تبدیل شده است. نکته جالب این است که هر بار ارسال یک پیغام کوتاه در این شبکه اجتماعی، نوساناتی بزرگ را در سطح بازارهای بین‌المللی موجب می‌شود که اغلب غیر مترقبه و ناگهانی هستند.

اتفاقات هفته جاری هم از این قاعده مستثنا نبود و در صبح نخستین روز کاری هفته( دوشنبه)، ترامپ بر خلاف انتظارات قبلی مبنی بر پیشرفت مذاکرات تجاری با چین اعلام کرد، آماده است تا از روز جمعه تعرفه های واردات بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی ها را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش دهد و برای بقیه کالاها هم تعرفه وضع کند. این اقدام از سوی بسیاری از ناظران به عنوان پیامی در جهت تهدید طرف مقابل و بروز مشکل در مذاکرات جاری تعبیر شد.

در واکنش، بازارهای چین با سقوط بیش از ۵ درصدی بدترین روز خود در سه سال گذشته را تجربه کردند و بازارهای غربی نیز عمدتا روند منفی را تجربه می کنند. اهمیت این اتفاق برای فعالان بورس تهران از آن جهت است که این نوسانات در دوره‌ای اتفاق می‌افتد که برخی نشانه‌های مهم از احتمال در پیش بودن رکود یا کند شدن رشد اقتصادی در هر دو اقتصاد نخست دنیا( آمریکا و چین) پدیدار شده، وضعیتی که اتفاقاتی از جنس این هفته نه تنها آنها را بهبود نمی بخشد بلکه احتمال تعمیق و تسریع نشانه های رکود و تاثیر منفی بر نرخ فلزات، نفت و سایر محصولات پتروشیمی و کالایی را در بر دارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش