به تک سهم خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : چشم انداز مثبت بورس در روز های آتی

با عضويت در سايت تک سهم از خدمات ويژه بهره مند شويد

چشم انداز مثبت بورس در روز های آتی

تاريخ ارسال پست:
سه شنبه 01 آبان 1397
نويسنده:
admin
نظرات :
0
تعداد بازديد:
592

چشم انداز مثبت بورس در روز های آتی

شرایط بازار به گزارش های 6 ماهه بسیار وابسته است و در دو هفته اخیر بازار به شدت در انتظار عملکرد 6 ماهه شرکت ها و گزارش آنها بوده است. به ویژه صنایع رو به جلویی که شاخص ساز هستند و در این مدت نیز تاثیری زیادی بر رشد شاخص داشته اند.

مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه، اثرات تحریم ها بر شرکت های بورسی را چشمگیر ندانست و گفت: افزایش قیمت ارز به نحوی است که ریسک حاصل از تحریم ها را برای سودآوری شرکت ها کاهش داده و EPS شرکت ها همچنان رو به بالا خواهد بود.  

کورش شمس، در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) افزود: حقیقت این است که اثرات تحریم ها بر شرکت های بورسی آنچنان زیاد نخواهد بود؛ بعضی شرکت ها مستقیماً محصول صادراتی دارند، مانند برخی از متانول سازها یا شرکت های خاص پتروشیمی که قاعدتاً از بابت تحریم ها ممکن است تناژ فروش آنها دستخوش تغییراتی شود؛ کما اینکه قبلاً هم در تجربه سال 92-91 این اتفاقات ملاحظه شده بود، اما به تبع اینکه نرخ های جهانی بالا رفته و دلار هم افزایشی شده، آنچنان در سودآوری آنها تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

وی ادامه داد: سایر صنایع که بخش زیادی از آنها فروش داخلی دارند مانند شرکت فولاد مبارکه اصفهان، پالایشگاهی و ... عموماً محصولات خود را به صورت داخلی یا در بورس کالا و بورس انرژی عرضه می کنند و به مشکل تناژ بر نخواهند خورد. لذا افزایش قیمت ارز به نحوی است که ریسک حاصل از تحریم ها را برای سودآوری شرکت ها به نوعی کاهش داده و EPS شرکت ها رو به بالا خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه سپس با اشاره به گزارش های 6 ماهه شرکت ها اظهار داشت: شرایط بازار به گزارش های 6 ماهه بسیار وابسته است و در دو هفته اخیر بازار به شدت در انتظار عملکرد 6 ماهه شرکت ها و گزارش آنها بوده است. به ویژه صنایع رو به جلویی که شاخص ساز هستند و در این مدت نیز تاثیری زیادی بر رشد شاخص داشته اند.

شمس، گزارش های صنایع رو به جلو را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: نکاتی که لازم است در این خصوص به آن توجه کرد شامل گزارش های شرکت های بانکی و نرخ تسعیر ارزی است که باید در صورت مالی های آنها دیده شود و اینکه بانک مرکزی مجوز چه نرخی را برای تسعیر به آنها خواهد داد.

مدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایه توضیح داد: در مورد شرکت های فلزات اساسی و پتروشیمی ها هم باید نوع عملکرد بررسی شود، با توجه به رویه سال های گذشته که معمولاً شرکت های پالایشگاهی، گزارش های خود را در موعد مقرر نمی دهند احتمالاً گزارش دهی این شرکت ها با تاخیر مواجه شود، لذا باید در مورد این صنایع با احتیاط بیشتری عمل کرد.

وی افزود: در مجموع، کلیت بازار را به تبع سودآوری، مثبت می بینم اما با توجه به ریسک هایی که وجود دارد، بازار هنوز P/E لازم را نگرفته است.

به گفته شمس، سرمایه گذاران با وجود اینکه می دانند شرکت ها سودآور هستند و سودهای سال آینده احیاناً از امسال بیشتر هم خواهد بود، اما هنوز هم باP/E های معقول و بالا سهام را نمی خرند و جانب احتیاط را رعایت کرده اند.

 

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش