به تک سهم خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : ورود ۳۵۰ میلیارد تومان نقدینگی جدید به بورس

با عضويت در سايت تک سهم از خدمات ويژه بهره مند شويد

ورود ۳۵۰ میلیارد تومان نقدینگی جدید به بورس

تاريخ ارسال پست:
شنبه 28 مهر 1397
نويسنده:
admin
نظرات :
0
تعداد بازديد:
587

ورود ۳۵۰ میلیارد تومان نقدینگی جدید به بورس

چراغ سبز بورس با جهش پنج هزار و ۶۰۰ واحدی شاخص روشن شد

در شنبه سبز بورسی تالار شیشه‌ای معاملات داغی را تجربه کرد تا جایی که از این رو امروز شاهد سرازیر شدن 350 میلیارد تومان نقدینگی جدید از سمت اشخاص حقیقی به بورس بودیم که بیشترین حجم آن در گروه فرآورده‌های نفتی و محصولات شیمیایی جذب شده است.

 

عاملان اصلی سبزپوشی بازار امروز

در این بین به نظر می رسد دو عامل اصلی در جهش امروز بورس تهران بیش از سایرین نقش داشته اند. نخست تمدید مهلت پنج ماهه کنوانسیون مبارزه با پولشویی (FATF) به ایران برای خروج از لیست تحریم و دیگری موج گزارشات مثبت شش ماهه شرکت ها است.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) روز جمعه جمعه هشدار داد که ایران تا ماه فوریه فرصت دارد تا روند اصلاحات را در این زمینه کامل کند. نهاد بین‌المللی گروه اقدام مالی که در پاریس مستقر است از تصویب این لایحه در ایران استقبال و از این رو تعلیق اقدامات تنبیهی علیه ایران را تا چهار ماه دیگر تمدید کرده است.

همچنین معاون وزیر خزانه‎داری آمریکا در این بیانیه از روند پیشرفت ایران ابراز ناامیدی کرد و گفت: در حال حاضر بخش اعظم برنامه عملیاتی – ۹ مورد از ۱۰ مورد- برای حذف ایران از لیست سیاه FATF باقی مانده و هنوز به تصویب نرسیده است. انتظار می‌رود ایران با سرعت بیشتری در مسیر اصلاحات پیش برود و به سایر نکات باقی‌مانده بپردازد و تا ماه فوریه تمامی این اقدامات انجام شود.

در این بیانیه همچنین از اعضای FATF خواسته شده تا در مورد انجام معاملات مربوط به شرکت‌های تجاری و اتباع ایرانی احتیاط کنند. ایران و کره شمالی تنها کشورهایی هستند که در  فهرست سیاه FATF قرار دهند. در این بین برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند استفاده از مهلت ۴ ماهه، یک ضرورت برای اقتصاد ایران به‌شمار می‌رود و می‌تواند سایه فشار غیرتحریمی را از سر حوزه پولی و بانکی کشور بردارد. از این رو نکته قابل توجه بازار امروز تشکیل صف خرید در اغلب نمادهای گروه بانکی بود که دلیل اصلی آن انتشار اخبار مثبت از سوی FATF و همچنین امیدواری به تراز ارزی قابل توجهی که در روزهای آتی نمادهای این گروه از آن شفاف سازی خواهند کرد.

نکته تاثیرگذار دیگر بر معاملات روزهای اخیر و حداقل تا قبل از 13 آبان، ورود گزارش های شش ماهه شرکت به کدال است. باتوجه به افزایش شدید نرخ ارز از ابتدای سال تا کنون اغلب شرکت های بورسی نیز با افزایش مبلغ فروش در این مدت روبرو شده‌اند. ادامه این روند می تواند روزهای مثبتی را برای شاخص رقم زند و اهداف بلندمدت فعالان بازار را محقق کند.

 

خودوری‌ها سرعت گرفتند

در معاملات امروز تمام نمادهای گروه خودرو در محدوده های مثبت قرار گرفتند و تشکیل صف خرید در نماد «خساپا» سبب اقبال بیشتر سهامداران به این گروه شد. در مجموع امروز بیش از 260 میلیون سهم از این گروه به ارزش 45 میلیارد تومان دادوستد شد که بازدهی 4.7 درصدی را به همراه داشت.

سود بانکی‌ها قد می‌کشد

در ادامه صعود قیمتی در اغلب گروه ها، امروز گروه بانکی با توجه به موضوع تمدید فرصت ایران در FATF سبب افزایش فشار تقاضا در تمام نمادهای این گروه شد. همچنین شکل گیری صف خرید 200 میلیونی در نماد «وبملت» بر هیجان بیشتر این گروه افزود. در این گروه نیز شاهد دادوستد 597 میلیون سهم به ارزش97 میلیارد تومان بودیم که بازدهی 3.7 درصدی برای سهامداران این گروه را به همراه داشت.

 

آمار و ارقام بازار امروز

در مجموع امروز شاخص کل با رشد 5646 واحدی (معادل 3.09 درصد) قله 188 هزار واحد را برای دومین بار فتح کرد. این درحالی است که شاخص هم وزن به دلیل رشد قیمتی اغلب نمادهای گروه های کوچک بازار صعود متعادل تری نسبت به سایر نماگرها را تجربه کرد و با افزایش 675 واحدی (معادل 2.35درصد) به ارتفاع 29 هزار و 359 واحد رسید.

در این بین بیش از سه میلیارد و 800 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 750 میلیارد تومان در بورس دادوستد شد که از این میزان 1200 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. همچنین در ادامه روند ورود نقدینگی تازه نفس به بازار سهام که ، امروز نیز اشخاص حقیقی بیش از 350 میلیارد تومان پول جدید به بازار آوردند. اما گفتنی است به عقیده کارشناسان با انتشار گزارش‌های مساعد شش ماهه از سوی شرکت‌ها، موج جدیدی از تقاضاها در بازار شکل خواهد گرفت. همچنین گفتنی است امروز حجم و ارزش معاملات خرد رشد قابل ملاحظه‌ای را نسبت به روزهای اخیر تجربه کرد که می‌تواند نکته مثبتی برای معاملات فردا محسوب شود.

 

ترین‌های بورسی

اما در بین صنایع بازار، گروه فرآروده های نفتی، فلزی و شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. این در حالی بود که معاملات مثبت و پُرحجم «فولاد»، «پارس»، «فملی» و «شبندر» هرکدام به ترتیب 369، 310، 284 و 267 شاخص کل را تقویت کردند.

 

کوتاه از فرابورس

در فرابورس هم ایفکس رشد مطلوبی را به ثبت رساند و با افزایش 68 واحدی (معادل 3.3 درصد) خود را به ارتفاع دو هزار و 89 واحد رساند. در این بازار نیز یک میلیارد و 150 میلیون ورقه بهادار به ارزش 830 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 340 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم اختصاص داشت.

در بین نمادهای با اهمیت فرابورسی نیز «زاگرس»، «مارون» و «میدکو» و «ذوب» بیش از سایرین در رشد آیفکس نقش داشتند.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش