به تک سهم خوش آمديد.وارد يا عضو شويد کاربرگرامي شما اکنون در مسير زير قرار داريد : از شتاب ریزش شاخص بورس کاسته شد

با عضويت در سايت تک سهم از خدمات ويژه بهره مند شويد

از شتاب ریزش شاخص بورس کاسته شد

تاريخ ارسال پست:
دوشنبه 16 مهر 1397
نويسنده:
admin
نظرات :
0
تعداد بازديد:
693

از شتاب ریزش شاخص بورس کاسته شد

طی معاملات امروز بورس تهران، شاخص کل که با افزایش فشار فروش در ابتدای صبح افت دو درصدی را تجربه کرده بود، با حمایت اشخاص حقوقی در پایان بازار نیمی از افت خود را جبران کرد.

افت امروز بورس، پنجمین افت متوالی روزانه بود، اما به نظر می‌رسد رفته‌رفته نشانه‌های پایان روند اصلاحی قیمت‌ها در بازار سهام پررنگ‌تر می‌شود.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ در پنجمین روز ریزش های پیاپی بورس تهران، معاملات در فضای هیجانی منفی شروع به کار کرد. این در حالی است که تحلیلگران بازار سهام از هفته پیش هشدار روند اصلاحی شاخص را داده بودند. از سوی دیگر ورود بی محابای تازه واردان و کم تر حرفه ای ها به بازار سبب متشنج شدن و ملتهب شدن فضای بازار شد. بر این اساس در ابتدای ساعات معاملاتی امروز، شاخص بورس تهران تا سطح ۱۷۳ هزار و ۷۸۹ واحد عقب‌نشینی کرد. اما در نیمه دوم ساعات معاملاتی، با فروکش کردن تب فروش، بازار به سمت صعود پیش رفت و در نهایت شاخص کل بورس در محدوده ۱۷۵ هزار و ۱۸۵ واحد و با فاصله هزار و ۴۰۰ واحدی از کف امروز به کار خود پایان داد.

 همچنین امروز حجم و ارزش معاملات خرد نسبت به روز گذشته افت ۳۰ درصدی را تجربه کرد. با این وجود ارزش معاملات روزانه بورس و فرابورس هنوز در محدوده بالایی قرار دارد. گفتنی است شاخص بورس تهران در پنج روز کاری گذشته، تقریبا ۲۰ هزار واحد (معادل ۱۰.۴ درصد) از ارتفاع خود را از دست داده است. این در حالی است که تا قبل از افت سنگین روزهای اخیر، شاخص بورس از ابتدای سال جاری بیش از ۱۰۳ درصد رشد کرده بود. در مجموع به نظر می رسد با توجه به معاملات مثبت و پُرحجم امروز در ساعت پایانی،احتمالا دست‌کم برای دوره‌ای کوتاه‌مدت خبری از ریزش‌های سنگین شاخص بورس نخواهد بود.

اما از آنجا که هنوز دلیل بنیادی و قابل توجهی برای ضعیف شدن روند صعودی شاخص اعلام نشده، به نظر می رسد در حال حاضر پرهیز از هیجانات کاذب و عجولانه می تواند جو کلی بازار را متعادل و آماده صعود مجدد کند. البته گفتنی است در میانه های بازار امروز شاهد حمایت بارز حقوقی ها در اغلب نمادهای فلزی و پالایشی بودیم که جلوی ریزش بیشتر شاخص را گرفت.

در این میان قیمت آخرین معاملات عمده نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز نه تنها در محدوده بالاتر از قیمت‌های پایانی قرار گرفت، بلکه بسیاری از نمادهای پالایشی، فلزی و معدنی و برخی تک‌سهم‌های پتروشیمی تا آستانه صف خرید پیشروی کردند. گفتنی است در این در گروه پالایشی در پایان بازار شاهد تشکیل صف خرید رد نمادهای «شپنا»، «شبندر»، «شتران» و «شبریز» بودیم. همچنین امروز بیش از 236 میلیون سهم از این گروه بهارزش 235 میلیارد تومان دادوستد شد که سبب بازدهی دو درصدی مجموع گروه شد. البته باید گفت تلاش حقوقی ها در حمایت از نمادهای پالایشی بسیار قابل توجه بود تا جایی که این گروه روز جاری بیش از 39 میلیارد تومان سهم از حقیقی ها خریدند.

اما گروه استخراج کانه های فلزی روز مثبتی را پشت سر گذاشتند. سه نما اصلی «ومعادن»، «کگل» و «کچاد» در صف خرید به کار خود ادامه دادند. از این رو این سه نماد تاثیرگذار ترین نمادها در جلوگیری از ریزش بیشتر شاخص کل بودند. همچنین به جهت معاملات مثبت و پُرحجم نمادهای مذکور شاهد بازدهی 2.18 درصدی گروه معدنی ها بودیم.

همچنین در گروه فلزی ها نیز با مثبت شدن معاملات «فولاد» و «فملی» از میانه های ساعت معاملاتی، شاهد تغییر جهت سایر نمادهای گروه به محدوده سبزرنگ بودیم. در مجموع این گروه نیز با دادوستد 284 میلیون سهم به ارزش 184 میلیارد تومان بازدهی 1.8 درصدی را نصیب سهامداران کرد.

از سوی دیگر اما گروه بانکی و خودروسازی روز منفی را پشت سر گذاشتند. در این بین شاهد تشکیل چندین باره صف فروش در نمادهای بانکی بودیم که با حمایت حقوقی ها، صفوف فروش جمع شد. گفتنی است بیشترین خروج حقیقی ها در این گروه و به میزان 41.7 میلیارد تومان اتفاق افتاد. 

همچنین در انتهای بازار صف‌های فروش نمادهای بزرگ خودرویی جمع‌آوری شد و معاملات به سمت متعادل‌تر شدن پیش رفت.به نظر می‌رسد امروز صندوق‌های توسعه  و تثبیت در سمت تقاضای بازار سهام فعال‌تر بودند.

 

آمار و ارقام بازار امروز

در مجموع معاملات روز جاری تالار شیشه ای، شاخص کل در ادامه ریزش های اصلاحی خود با افت   1233واحدی (معادل 0.7 درصد) در محدوده 175 هزار و 185 واحد به کار خود در پنجمین روز افت های متوالی خود پایان داد. شاخص هم وزن نیز پس از افت بیش از 615 درصدی در پله 30 هزار و 189 واحد ایستاد. 

در این بین بیش از 3.2 میلیارد ورقه بهادار به ارزش یک هزار و 189 میلیارد تومان در بورس دادوستد شد که از این میزان بیش از یک هزار میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت.  از سویی دیگر اما امروز شاهد خروج بیش از ۲۳۰ میلیارد تومان نقدینگی اشخاص حقیقی از بازار بودیم که بیشترین حجم خروج از گروه‌های بانکی و فرآورده‌های نفتی رقم خورد.

اما در بین گروه های بزرگ حاضر در بازار، گروه فرآورده های نفتی و شیمیایی و بانکی ها بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. همچنین در بین نمادهای تاثیرگذار نیز «فولاد»، «کگل» و «ومعادن» از افت بیشتر شاخص جلوگیری کردند. از سوی دیگر اما معاملات منفی «فارس» و «جم» مجموعا 580 واحد شاخص کل را عقب کشید.

 

کوتاه از فرابورس

 در فرابورس هم آیفکس به دنبال جو هیجان منفی کل بازار، 39 واحد عقب نشست و در پله 1988 واحد ایستاد. در این بازار نیز بیش از یک میلیارد ورقه بهادار به ارزش 440 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 400 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت. در بین نمادهای با اهمیت فرابو

مطالب مرتبط

نظرات


کد امنیتی رفرش